Jak się przygotować do dyrektywy europejskiej o jawności płac
Trzeba będzie obliczać mediany luki płacowej oraz wskazywać, jakiej płci są pracownicy najlepiej i najgorzej zarabiający.
Senior Associate w Andersen w Polsce
Unia Europejska 10 maja 2023 r. przyjęła dyrektywę 2023/970, nazywaną dyrektywą o jawności, równości czy też przejrzystości wynagrodzeń, której główną przyczyną jest wciąż nierozwiązany problem nierówności wynagrodzeń pomiędzy kobietami a mężczyznami. Termin na implementację dyrektywy upływa w czerwcu 2026 r., ale doświadczenia pokazują, że trwała likwidacja luki płacowej jest zadaniem trudnym i czasochłonnym, dlatego już teraz warto rozpocząć przygotowania w tym zakresie.
Najogólniej rzecz biorąc, poprzez lukę płacową ze względu na płeć rozumiemy różnicę pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn. Jako że płeć jest jednym z kryteriów dyskryminacyjnych, występowanie w gospodarce takich różnic jest nieuzasadnione. Mimo to statystyki pokazują, że luka płacowa wciąż jest realnym problemem, a walka z nią ma być prowadzona m.in. poprzez jawność wynagrodzeń.
Nowości w rekrutacji
Od pewnego czasu pracodawcy wraz z ogłoszeniem o pracę publikują tzw. widełki wynagrodzenia, jakie są gotowi zaoferować kandydatowi do pracy. Nie jest to jednak standardem, a o proponowanym wynagrodzeniu kandydat często...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta