Jedyny wspólnik i składki ZUS
Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, iż wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym.
Na gruncie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej również jako: u.s.u.s., ustawa systemowa) osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą jest między innymi wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 8 ust. 6 pkt 4 u.s.u.s). Wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest zatem obowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe.
Dobrowolnie może podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Jest to wyjątek od zasady, zgodnie z którą wspólnicy spółek kapitałowych nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu. Jednak w spółce wieloosobowej może istnieć taki podział kapitału zakładowego, który sprawi, iż jeden ze wspólników będzie miał istotną przewagę głosów nad pozostałymi wspólnikami. W praktyce może zatem funkcjonować spółka, w której jeden wspólnik posiada 99 proc. udziałów, a drugi ze wspólników posiada tylko 1 proc. udziałów.
W ocenie organów rentownych i sądów jest to sytuacja wystąpienia tzw. wspólnika iluzorycznego („niemal jedynego” wspólnika).
Pojęcie „niemal jedynego wspólnika” nie zostało sprecyzowane w żadnym akcie prawnym. Jest to pojęcie wypracowane w głównej mierze przez orzecznictwo. Można uznać, że pomocniczy charakter ma treść art. 38...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta