Klauzule sankcyjne mogą się stać remedium na sankcyjny chaos
Należy pamiętać o konieczności sformułowania klauzuli sankcyjnej w sposób, który zapewni jej skuteczność i wykluczy możliwość zakwestionowania jej ważności w ewentualnym sporze sądowym z kontrahentem.
Sankcje stały się nieodłącznym elementem stosunków międzynarodowych. Niemal każdy podmiot gospodarczy (a zwłaszcza ten funkcjonujący na rynku międzynarodowym) odczuł lub wkrótce odczuje, jak silny wpływ sankcje mają na działanie jego firmy. Zidentyfikowaliśmy szereg problemów, jakie sankcje powodują co do gwarancji i akredytyw. Rzecz w tym, aby zawczasu zidentyfikować ryzyka sankcyjne i skutecznie zabezpieczyć się przed naruszeniem sankcji.
Obecnie zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym prowadzone są listy sankcyjne zawierające wykaz podmiotów, co do których nakazuje się stosować określone w danym porządku prawnym sankcje. Podobne uregulowania funkcjonują także w krajach spoza Unii Europejskiej (szczególną uwagę warto zwrócić na Stany Zjednoczone, które prowadzą niezwykle dynamiczną politykę sankcyjną).
Rzeczywistość zmusza więc racjonalnego przedsiębiorcę do starannego weryfikowania każdego potencjalnego kontrahenta i sprawnego lawirowania pomiędzy funkcjonującymi równolegle systemami sankcyjnymi.
Zamrożenie środków finansowych
Ustawa z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (t.j. DzU z 2023 r., poz. 1497 z późn. zm.) – dalej jako: polska ustawa sankcyjna – określając środki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta