Przestępstwa przetargowe. Jak zniwelować zagrożenia?
Kara do 3 lat pozbawienia wolności grozi zarówno za udaremnianie lub utrudnianie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, jak i przetargu prywatnego.
Aktywność przedsiębiorców na danym rynku niejednokrotnie wiąże się z udziałem w przetargach lub postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego. Chociaż w teorii służyć mają one wzmacnianiu konkurencji i sprzyjać uzyskiwaniu jak najkorzystniejszych warunków dla zamawiających, w praktyce stanowią źródło licznych nieprawidłowości i nadużyć. Za taki stan rzeczy odpowiada zarówno złożoność procedur, jak i nieuczciwe postępowanie osób zaangażowanych w ten proces.
Zamówienia publiczne
W obrocie gospodarczym uczestniczą zarówno te podmioty, które działają w interesie prywatnym, jak i te, których działalność ma charakter publiczny. Należą do nich m.in. jednostki sektora finansów publicznych (np. uczelnie publiczne, Teatr Narodowy), spółki sektorowe (czyli np. dostarczające energię elektryczną). Powszechny zakres ich oddziaływania wiąże się uregulowaniem procesu zakupowego w przepisach ustawy tj. w Prawie zamówień publicznych (p.z.p.). Podmioty publiczne, kupujące produkty lub usługi w oparciu o p.z.p., jako zamawiający podlegają licznym wymogom ustawowym.
Przepisy p.z.p. określają między innymi zasady i tryb udzielania zamówień oraz sposoby kontroli. Po drugiej stronie publicznych zakupów stoją wykonawcy. Chociaż pojęcie to w obrocie gospodarczym bywa utożsamiane jedynie z dostawcami określonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta