Kasa za cofnięcie blokad budowy za płotem – z CIT
Dochody objęte zwolnieniem z podatku dochodowego muszą pochodzić wyłącznie z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Preferencja nie dotyczy więc tych, które osiągnięto z innych źródeł – nawet jeśli zostały następnie przeznaczone na utrzymanie tych zasobów.
Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) we Wrocławiu oddalił skargę wspólnoty mieszkaniowej, której fiskus odmówił prawa do zwolnienia w CIT.
Spór zaczął się od wniosku o interpretację podatkową. Wspólnota wyjaśniła w nim, że tworzą ją właściciele mieszkań oraz lokali niemieszkanych, tj. użytkowych i garaży. A jej wątpliwości dotyczyły podatkowej oceny skutków porozumienia, jakie wspólnota zawarła z dwiema spółkami powiązanymi w celu uregulowania kwestii spornych związanych z inwestycją zaplanowaną tuż za jej płotem.
Z wniosku wynikało bowiem, że jedna z nich zamierza zrealizować inwestycję – budynek mieszkalno-usługowy – w bezpośrednim sąsiedztwie nieruchomości wspólnotowej. Z drugą, która zrealizowała jej projekt deweloperski, wspólnota jest w sporze o wady i usterki.
Członkowie zarządu wspólnoty oraz dodatkowo jeden z właścicieli złożyli niezależnie od siebie dwa odwołania od decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego oraz o udzieleniu pozwolenia na budowę. Argumentowali, że realizacja inwestycji może mieć negatywny wpływ na ich nieruchomość....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta