AI staje się nieodzowna w cyberbezpieczeństwie
Wraz z rozwojem technologii i boomem na sztuczną inteligencję jest ona używana także przy atakach hakerskich. Dobra wiadomość jest taka, że jej możliwości można wykorzystać również w cyberobronie.
Zaledwie 1 proc. polskich firm jest na najwyższym, „dojrzałym” (mature) poziomie gotowości na cyberzagrożenia. 11 proc. jest na poziomie zaawansowanym (progressive), 76 proc. średnio zaawansowanym (formative), a 12 proc. zostało ocenionych jako początkujące (beginners). Takie wyniki przynosi najnowszy raport 2024 Cisco Cybersecurity Readiness Index. Odsetek firm ocenianych jako „dojrzałe” mocno spadł w porównaniu z poprzednią edycją raportu, gdzie sięgał 7 proc.
W skali globalnej (badanie objęło ponad 8 tys. menedżerów z 30 krajów, którzy są odpowiedzialni w organizacjach za obszar cyberbezpieczeństwa) było to odpowiednio 3 proc. (poziom dojrzały), 26 proc. (zaawansowany), 60 proc. (średnio zaawansowany) oraz 11 proc. (początkujący).
Jednocześnie w skali globalnej aż niemal trzy czwarte organizacji (73 proc.) wskazuje, że incydent związany z cyberbezpieczeństwem może zakłócić ich działalność w perspektywie 12–24 miesięcy. Mimo braku pełnej gotowości na taki incydent aż 80 proc. firm jest przekonanych, że zachowa odporność na cyberzagrożenia.
Z kolei według przytaczanych przez T-Mobile danych ISACA, w ub.r. niemal 70 proc. firm doświadczyło tyle samo lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta