Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

AI staje się nieodzowna w cyberbezpieczeństwie

04 czerwca 2024 | Cyfrowa Rzeczpospolita | rp.pl
Barwnie, ciekawie i efektownie – tak było podczas prezentacji obrazującej trwającą 24/7/365 konfrontację w cyberprzestrzeni
autor zdjęcia: Jeremi Jędrzejkowski
źródło: Rzeczpospolita
Barwnie, ciekawie i efektownie – tak było podczas prezentacji obrazującej trwającą 24/7/365 konfrontację w cyberprzestrzeni

Wraz z rozwojem technologii i boomem na sztuczną inteligencję jest ona używana także przy atakach hakerskich. Dobra wiadomość jest taka, że jej możliwości można wykorzystać również w cyberobronie.

Zaledwie 1 proc. polskich firm jest na najwyższym, „dojrzałym” (mature) poziomie gotowości na cyberzagrożenia. 11 proc. jest na poziomie zaawansowanym (progressive), 76 proc. średnio zaawansowanym (formative), a 12 proc. zostało ocenionych jako początkujące (beginners). Takie wyniki przynosi najnowszy raport 2024 Cisco Cybersecurity Readiness Index. Odsetek firm ocenianych jako „dojrzałe” mocno spadł w porównaniu z poprzednią edycją raportu, gdzie sięgał 7 proc.

W skali globalnej (badanie objęło ponad 8 tys. menedżerów z 30 krajów, którzy są odpowiedzialni w organizacjach za obszar cyberbezpieczeństwa) było to odpowiednio 3 proc. (poziom dojrzały), 26 proc. (zaawansowany), 60 proc. (średnio zaawansowany) oraz 11 proc. (początkujący).

Jednocześnie w skali globalnej aż niemal trzy czwarte organizacji (73 proc.) wskazuje, że incydent związany z cyberbezpieczeństwem może zakłócić ich działalność w perspektywie 12–24 miesięcy. Mimo braku pełnej gotowości na taki incydent aż 80 proc. firm jest przekonanych, że zachowa odporność na cyberzagrożenia.

Z kolei według przytaczanych przez T-Mobile danych ISACA, w ub.r. niemal 70 proc. firm doświadczyło tyle samo lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12889

Wydanie: 12889

Spis treści
Zamów abonament