Czy Rada Fiskalna pomoże rozjaśnić budżet?
Powołanie takiej niezależnej instytucji fiskalnej ma zmienić sposób prac nad budżetem i jest jedną z rekomendacji dla Polski zawartą w najnowszej edycji Open Budget Survey 2023, raportu na temat jawności i transparentności budżetowej na świecie.
Rząd opublikował właśnie projekt ustawy o Radzie Fiskalnej (RF) i rozpoczął nad nim konsultacje społeczne. W projekcie założono nowy harmonogram przygotowania ustawy budżetowej, który ma obowiązywać już za dwa lata. Rząd chce bowiem, by RF zaczęła działać od początku 2026 r.
Prace nad budżetem od 2026 roku po nowemu
Powołanie Rady Fiskalnej, niezależnej instytucji eksperckiej i doradczej zapowiedziała obecna koalicja przed wyborami parlamentarnymi. Potrzeba jej stworzenia wynika także ze znowelizowanej dyrektywy unijnej w sprawie wymogów dla ram budżetowych państw członkowskich.
Jakie zadania ma spełniać Rada Fiskalna?
W projekcie ustawy powtórzono wcześniejsze zapowiedzi rządowe. RF będzie opiniowała najważniejsze dokumenty budżetowe państwa, analizowała politykę budżetową oraz brała udział w debacie publicznej dot. finansów publicznych.
Ma składać się z 7 ekspertów. Wybierać ich będą (po jednej osobie): Prezydent RP,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta