4 czerwca zdecydował naród
Polska dziś w świetle obiektywnych wskaźników pozostaje w jednym z najlepszych okresów swojej historii. Należy jednak zawsze pamiętać, że tak skutecznie urzeczywistniona droga do wolności rozpoczęła się od Solidarności i wyborów 4 czerwca 1989 roku – piszą byli członkowie OKP.
Dzień 4 czerwca 1989 roku ma swoje znaczące miejsce w historii Polski. Po prawie 45 latach komunizmu w wyniku obrad Okrągłego Stołu i będących ich rezultatem nie w pełni jeszcze demokratycznych wyborów dwuizbowego parlamentu, wkroczyliśmy na drogę budowy suwerennego, demokratycznego państwa, w którym sprawnie funkcjonuje gospodarka rynkowa. My, ówcześni parlamentarzyści, wywodzący się z Solidarności członkowie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, mieliśmy świadomość wielkiej odpowiedzialności za przyszłość naszego kraju w efekcie poparcia, jakiego udzielili nam wyborcy i rysującej się perspektywy ewolucji politycznej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Jak to właściwie było
Po 35 latach od tamtej daty czas zaciera pamięć o szczegółach i chyba głównie z tego powodu jesteśmy skłonni zapominać o istocie wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Skupiamy się zwykle na ich rachunkowym obrazie, ukazującym liczbę mandatów sejmowych zdobytych przez szczególne ugrupowania, co skrupulatnie przypominają dziennikarze, analitycy i politycy. Podkreśla się, że rezultat tych wyborów został w znaczącym stopniu ustalony właściwie już przy Okrągłym Stole, przy którym zdecydowano o zatrzymaniu w rękach obozu rządowego trzech piątych miejsc w Sejmie. Ten fakt przesądził...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta