Otwarcie restrukturyzacji to kłopot dla wierzyciela
Rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego gwarantuje dłużnikom karencję w spłacie zobowiązań, pozwala na złapanie oddechu i przeprowadzenie działań umożliwiających kontynuowanie działalności. Wierzyciele mogą to jednak uznać za oszustwo.
Mimo że ustawa Prawo restrukturyzacyjne (p.r.) będzie obchodzić w przyszłym roku swoje 10. urodziny, jej rozwiązania nadal wywołują wiele emocji. W pierwszych latach obowiązywania ustawy podmiot w restrukturyzacji był w społecznej świadomości najczęściej zrównywany z firmą, która ogłosiła upadłość. Ta perspektywa zmieniła się głównie w czasie pandemii Covid-19, co stało się dzięki wprowadzonemu doraźnie uproszczonemu postępowaniu restrukturyzacyjnemu. Obecnie restrukturyzacja na stałe zadomowiła się w świadomości polskich przedsiębiorców, a rekordy popularności bije postępowanie o zatwierdzenie układu – bezpośredni następca ww. postępowania „covidowego”, które stanowi ponad 90 proc. wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych.
Restrukturyzacja jest narzędziem stosunkowo łatwo dostępnym dla dłużników, oferującym niemal natychmiastowe moratorium na spłatę zobowiązań powstałych przed jej otwarciem aż do czasu głosowania nad układem, który będzie szczegółowo regulował warunki ich spłaty. Powszechność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta