Czy wniesienie infrastruktury oświetleniowej aportem do spółki podlega VAT?
Zdaniem gminy, nie działa ona jako przedsiębiorca, lecz realizuje zadanie własne o charakterze publicznoprawnym, nałożone odrębnymi przepisami. Nie można więc jej uznać za podatnika. A jakie stanowisko zajął organ podatkowy?
Gmina wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku VAT. We wniosku wskazała, że realizując zadania własne na bieżąco rozbudowuje sieć oświetlenia ulicznego na swoim terenie. Przystępując do budowy infrastruktury oświetleniowej gmina od początku zakładała także, że infrastruktura ta zostanie przekazana aportem (jako wkład niepieniężny) do spółki, co potwierdzają umowy przedwstępne, zawierane przed rozpoczęciem realizacji każdej tego typu inwestycji. Infrastruktura została wniesiona jako wkład niepieniężny (aport rzeczowy) do spółki, co zostało potwierdzone aktem notarialnym.
Stanowisko gminy
We wniosku gmina przedstawiła swoje stanowisko wskazując, że wniesienie aportu rzeczowego do spółki spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, ponieważ dostawa ta (wniesienie infrastruktury oświetleniowej) odbywa się za wynagrodzeniem (objęcie wyrażonych pieniężnie udziałów w spółce), a jej efektem jest przeniesienie prawa własności na inny podmiot. Gmina zastrzegła jednak, że aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika. W ocenie gminy w tym przypadku nie działa ona jednak jako przedsiębiorca, lecz realizuje zadanie własne o charakterze publicznoprawnym, nałożone odrębnymi przepisami. Co uzasadnia, w myśl art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, stanowisko, że gminy nie można tu uznać za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta