Fundacja rodzinna: etapy tworzenia
Założenie fundacji rodzinnej może być skomplikowanym procesem. Dobrze przeprowadzone kroki zapewniają jednak solidne podstawy do jej długoterminowego funkcjonowania i realizacji zamierzonych celów.
radca prawny, wspólnik zarządzający KRWLEGAL
radca prawny w KRWLEGAL
Mija rok od wejścia w życie przepisów konstytuujących fundację rodzinną. Ponad tysiąc zarejestrowanych fundacji i setki wniosków o rejestrację w kolejce stanowią dobry punkt wyjścia dla podsumowania najważniejszych etapów związanych z jej tworzeniem.
Przemyślany plan
Przed podjęciem decyzji o utworzeniu fundacji rodzinnej przyszły fundator powinien zastanowić się nad celami, jakie chce osiągnąć, sięgając po ten mechanizm. Część przyszłych fundatorów, którzy dysponują znacznym majątkiem, przy wyborze optymalnej formy kumulowania majątku szuka jedynie oszczędności podatkowych czy wręcz optymalizacji podatkowej, ryzykując zastosowanie klauzuli obejścia prawa podatkowego. Tymczasem fundacja rodzinna została pomyślana jako mechanizm zabezpieczenia majątku rodziny oraz ograniczenie ryzyk sukcesyjnych po śmierci fundatora, zaś korzyści podatkowe, jakie za sobą niesie, nie powinny determinować decyzji przyszłego fundatora co do wyboru tej formy akumulowania majątku.
Przed podjęciem decyzji o utworzeniu fundacji fundator powinien zatem, obok określenia faktycznego celu sięgnięcia po to rozwiązanie, zastanowić się, jakie mienie zamierza wnieść do fundacji rodzinnej i w jaki sposób ma ono „pracować”. Z tej perspektywy kluczowe będzie skatalogowanie aktywów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta