Jak sfinansować tarczę antyrakietową w Europie
Unia Europejska mogłaby zaciągnąć dług na wzmocnienie obrony powietrznej w Europie.
Ukraina nie jest jedyną częścią Europy narażoną na ataki rakietowe i powietrzne. Obecne zdolności obronne, zwłaszcza zintegrowane systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO, nie wystarczają, by kompleksowo chronić terytorium Europy. Według najwyższego rangą żołnierza Niemiec, generała Carstena Breuera, „nie ma alternatywy” dla budowy w najbliższych pięciu–ośmiu latach tarczy przeciwrakietowej przeciwko coraz bardziej agresywnej Rosji. A doświadczenia Ukrainy i Izraela pokazują, że skuteczną obronę przeciwrakietową da się przygotować.
Biorąc to pod uwagę, byłoby nieodpowiedzialne, gdyby europejska tarcza powietrzna nie została szybko zbudowana, szczególnie w przypadku krajów, które nie mają własnego środka odstraszania nuklearnego. Jednak taki projekt natknąłby się na dwa problemy: koszty i sprzeczność między tempem wdrożenia a celami własnej polityki przemysłowej w branży obronnej. Problemy te mogłaby rozwiązać emisja długu przez Unię Europejską. Dodatkowy dług UE, niewpisujący się w krajowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta