Powództwa przedstawicielskie coraz bliżej
Polska jako jedno z ostatnich państw członkowskich UE nadal nie implementowała dyrektywy o powództwach przedstawicielskich. W maju została natomiast opublikowana kolejna wersja projektu nowelizacji, która zawiera kilka ważnych zmian .
W niniejszym artykule omawiam najistotniejsze zmiany dokonane w projekcie ustawy wprowadzającej do polskiego porządku prawnego powództwa przedstawicielskie. Kolejne zmiany w projekcie zasługują na uwagę, gdyż powództwa przedstawicielskie mogą bardzo istotnie zmienić krajobraz sporów sądowych nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej.
Mechanizm powództw przedstawicielskich będzie miał szerokie zastosowanie. W Polsce postępowania grupowe w sprawach konsumenckich kojarzą się głównie z rynkiem produktów i usług finansowych. W innych krajach były one stosowane np. wobec przedsiębiorców z rynku motoryzacyjnego oraz rynku IT. Warto jednak zwrócić uwagę, że transpozycja przepisów dotyczących powództw przedstawicielskich w poszczególnych krajach zbiega się w czasie z dyskusją o roszczeniach konsumentów z obszaru ESG. Organizacje konsumenckie coraz częściej zgłaszają przypadki nierzetelnego informowania o przyjazności produktów lub usług dla klimatu i środowiska (greenwashing). Zapadają pierwsze wyroki sądów krajowych sankcjonujące tego typu praktyki (np. wyrok sądu w Amsterdamie dotyczący reklam jednej z linii lotniczych). Na początku 2024 r. ustawodawca europejski uchwalił natomiast dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2024/825, która m.in. rozszerza czarną listę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta