Transakcje rajowe w systemie przepisów o cenach transferowych
Przedsiębiorcy przeprowadzający transakcje z podmiotami z krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową powinni pamiętać o tym, że ciążą na nich dodatkowe obowiązki dotyczące m.in. sporządzania dokumentacji czy składania informacji.
Przepisy o cenach transferowych funkcjonują w Polsce od dobrych kilku lat. W tym czasie były wielokrotnie nowelizowane. Mieliśmy zarówno prawdziwe rewolucje, jak i porządne „liftingi” czy tylko kosmetyczne zmiany. Obecnie zagadnienie podmiotów powiązanych znane jest już większości podatnikom. W kontekście cen transferowych warto także pamiętać o podmiotach z tzw. rajów podatkowych, czyli podmiotach mających miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. W niniejszym artykule postaramy się kompleksowo i przekrojowo spojrzeć na zagadnienie transakcji z podmiotami rajowymi na gruncie przepisów o CIT, sprawdzając jednocześnie, czy na pewno poświęcamy im wystarczająco dużo uwagi.
Na początku definicje
Zacznijmy od kwestii fundamentalnych, czyli od terminologii i kwestii pojęciowych. Artykuł 11a ustawy o CIT zawiera szereg definicji legalnych, m.in. w ust. 1 pkt 5 odwołuje się do definicji powiązań, które należy rozumieć jako określone w ustawie relacje występujące między podmiotami powiązanymi, czyli zwykle należącymi do tej samej grupy kapitałowej. Artykuł 11a ust. 1 pkt 6 zawiera zaś definicję transakcji kontrolowanej. Zgodnie z nią transakcja kontrolowana oznacza identyfikowane na podstawie rzeczywistych zachowań stron działania o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta