Zwrot kosztów opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej
Od ponad dziesięciu lat istnieje możliwość leczenia za granicą na terenie państw członkowskich UE i otrzymania zwrotu poniesionych kosztów. Jaki trzeba spełnić warunek, by otrzymać zwrot kosztów leczenia? Kiedy organ wyda decyzję odmowną?
Podstawę do uzyskiwania świadczeń transgranicznej opieki zdrowotnej (poza granicami własnego państwa) stanowi dyrektywa o numerze 2011/24. Została ona zaimplementowana w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa o świadczeniach). Ustawa implementująca wprowadziła dla świadczeniobiorców możliwość uzyskania zwrotu kosztów (art. 42b ustawy o świadczeniach).
Zakres świadczeń
W samym art. 7 ust. 1 dyrektywy 2011/24 wskazano, że państwo członkowskie ubezpieczonego zapewnia zwrot kosztów poniesionych przez ubezpieczonego, który korzysta z transgranicznej opieki zdrowotnej, jeżeli dana opieka zdrowotna mieści się w zakresie świadczeń, do których ubezpieczony jest uprawniony w państwie członkowskim ubezpieczenia.
PRZYKŁAD
Polak udający się na operację zaćmy do Republiki Czeskiej będzie się ubiegał o zwrot kosztów w Polsce.
W innym przypadku doszłoby do nadmiernego obciążenia systemu opieki zdrowotnej państwa przyjmującego. Innym negatywnym skutkiem byłby nadmierny wzrost tzw. turystyki medycznej.
W orzecznictwie sądów administracyjnych (np. w wyroku WSA we Wrocławiu z 8 grudnia 2022 r., III SA/Wr 859/21, LEX nr 3478215) podkreśla się, że na podstawie wyżej powołanego przepisu ubezpieczony, korzystający ze świadczeń na terenie państwa ubezpieczenia, nie powinien być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta