Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Optymalizacja podatkowa przy wykorzystaniu fundacji rodzinnych

04 czerwca 2024 | | Beata Krzyżagórska-Żurek

Fundacje rodzinne są zwolnione z opodatkowania podatkiem CIT. Jednak wykroczenie poza dozwolony zakres działalności gospodarczej lub wypłata ukrytych świadczeń mogą mieć negatywne konsekwencje dla fundacji i jej beneficjentów.

adwokat, partner zarządzający w kancelarii Krzyżagórska Łoboda i Partnerzy s.p.

Opodatkowanie wpływa na opłacalność niemal każdej formy ludzkiej aktywności. Przedsiębiorcy w ramach planowania podatkowego stosują wiele rozwiązań zmierzających do obniżenia obciążeń podatkowych. Dotyczy to zarówno konkretnej operacji gospodarczej, jak też całej struktury organizacyjnej, w jakiej działalność jest prowadzona.

Ocena wykorzystania określonych rozwiązań w celu zarządzania majątkiem rodzinnym jest z reguły poprzedzona analizą obciążeń podatkowych. Nie jest to jednak jedyny lub nawet podstawowy parametr tej oceny. Istotną rolę w wyborze właściwego narzędzia do zarządzania takim majątkiem odgrywa bowiem szereg innych czynników, takich jak: koszty zarządzania daną strukturą, stabilność porządku prawnego i politycznego oraz potencjał gospodarczy kraju siedziby.

Rozwiązania alternatywne

Historycznie alternatywnymi do fundacji rodzinnej narzędziami służącymi zarządzaniu majątkiem rodzinnym były fundusze inwestycyjne zamknięte, spółki holdingowe, alternatywne spółki inwestycyjne, zagraniczne spółki kapitałowe (Luksemburg, Holandia, Malta, Cypr) czy w końcu zagraniczne fundacje prywatne (Liechtenstein, Malta, Austria, Holandia). W zestawieniu z dedykowanymi do zarządzania majątkiem rodzinnym podmiotami, takimi jak fundacje (rodzinne czy prywatne),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12889

Wydanie: 12889

Spis treści
Zamów abonament