Tylko przemyślana sukcesja zabezpieczy przyszłość rodzinnego przedsiębiorstwa
Powołanie fundacji rodzinnej ma sens wtedy, gdy przedsiębiorca opracuje plan sukcesji. To od jego założeń przeniesionych do statutu fundacji w dużej mierze zależy przyszłość rodzinnej firmy.
adwokat, Kancelaria KPR
Kiedy ustawodawca pracował nad ustawą o fundacji rodzinnej, miał właściwie jeden cel: ułatwienie przeprowadzenia sukcesji przedsiębiorstwa. Chyba każdy właściciel firmy, który już podejmował próby przekazania swojego biznesu następcom – czy to z kręgu rodziny, czy spoza niej – może potwierdzić, jak trudne jest to zadanie. Zwłaszcza w realiach prawnych, które istniały przed wejściem w życie wskazanej ustawy, a więc przed 22 maja 2023 roku. Co więc się zmieniło? Na czym polegają ułatwienia związane z utworzeniem fundacji rodzinnej i jak z nich dobrze skorzystać?
Remedium na problemy
Pomysł ustawodawcy na sukcesję firmy za pomocą fundacji rodzinnej jest stosunkowo prosty: przedsiębiorca tworzy odrębny od firmy podmiot prawa wyposażony w osobowość prawną – a więc właśnie specyficzny rodzaj fundacji – przekazując na jego rzecz określone aktywa, a następnie określając, komu i jakie świadczenia mają przysługiwać od fundacji. Chodzi tu więc o oddzielenie bieżącej działalności przedsiębiorstwa od pewnej „masy majątkowej”, z której mogą korzystać członkowie rodziny. Tym samym fundacja rodzinna pozwala uniknąć rozdrobnienia majątku, z którym zwykle wiąże się dziedziczenie. W tym kontekście warto przypomnieć, że przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku funduszu założycielskiego fundacji rodzinnej wniesionego przed więcej niż dziesięciu laty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta