Szansa na skuteczniejsze leczenie nowotworów
Badania molekularne stanowią podstawę diagnostyki nowotworów. W Polsce wykonuje się ich jednak zbyt mało. Jak to zmienić?
Nowotwór to choroba w głównej mierze uwarunkowana genetycznie. Nowoczesna medycyna zamiast chemioterapii proponuje pacjentom onkologicznym leczenie personalizowane, ukierunkowane na konkretne zmiany w komórkach nowotworowych. To właśnie terapie personalizowane w ostatnich latach przyczyniły się do ogromnego postępu w leczeniu nowotworów złośliwych.
Prawie u każdego pacjenta występuje inny zestaw mutacji. Oznacza to, że geneza rozwoju nowotworu może być inna. Współczesna medycyna dysponuje obszernym spektrum leków celowanych i immunoterapii. Aby lekarze mogli w odpowiedni sposób je wdrożyć, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej diagnostyki w postaci m.in. badania DNA w komórkach nowotworowych.
O tym, jakie znaczenie ma diagnostyka molekularna, dyskutowały 16 maja parlamentarne zespoły: ds. badań naukowych i innowacji w ochronie zdrowia oraz ds. kardiologii.
– Nie można wyobrazić sobie współczesnej medycyny bez badań genetycznych, dzięki którym możemy stosować terapie celowane, skuteczne w leczeniu nowotworów – mówiła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta