Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obrona granicy tylko w granicach prawa

10 lipca 2024 | Rzecz o prawie | Mikołaj Małecki

Zanosi się na wyłączenie odpowiedzialności karnej funcjonariusza także za działania stwarzające zagrożenie dla jego kolegów.

Nie zgadzam się na to, by przy granicy z Białorusią Polska robiła z siebie drugą Białoruś. Żeby zatarła się granica między prawem i bezprawiem, a do tego w gruncie rzeczy zmierzają rządowe przepisy na bezkarność służb za strzelanie do ludzi. Również do „swoich”, ponieważ mają wyłączać odpowiedzialność karną nie tylko za niezgodne z zasadami strzelanie do agresorów, ale także za nieostrożne narażenie na utratę życia innych żołnierzy. Obrona granicy tak, ale w granicach prawa.

Ekspertyza na cenzurowanym

Rządowy projekt zmian w przepisach w celu wzmocnienia ochrony granicy państwowej rozpatrują połączone komisje sejmowe: Obrony Narodowej oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka (druk nr 471). 1 lipca 2024 r. w Krakowskim Instytucie Prawa Karnego sporządziliśmy ekspertyzę do procedowanych przepisów i przekazaliśmy ją do Sejmu. Nasza opinia o projekcie jest druzgocąca (można ją odnaleźć na stronie kipk.pl). Być może z powodu zbyt krytycznej wymowy ekspertyzy przewodniczący komisji sejmowej nie raczył nawet wspomnieć o jej istnieniu. Gdy zacytowała ją jedna z posłanek biorących udział w posiedzeniu, wskazując na rażącą sprzeczność projektu z Konstytucją RP, przedstawiciel rządu skwitował to jednym ogólnikowym zdaniem bez związku z podnoszonymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12920

Wydanie: 12920

Spis treści

Reklama

Zamów abonament