Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prywatny żłobek nie musi mieć kasy rejestrującej

10 lipca 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Marcin Szymankiewicz

Usługi wyżywienia dla wychowanków żłobka są ściśle związane z zapewnieniem im pobytu w placówce. Prowadzący żłobek nie ma obowiązku ewidencjonować tych usług po spełnieniu dodatkowych warunków.

Z uwagi na brak miejsc w państwowych żłobkach otwierają się nowe placówki niepubliczne. Co do zasady realizują one usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, zapewniając dzieciom opiekę i wyżywienie w zamian za opłaty na rachunek bankowy. Takie usługi klasyfikuje się pod symbolem PKWiU: 88.91.11.0: Usługi pomocy społecznej bez zakwaterowania w zakresie opieki dziennej nad dziećmi, z wyłączeniem opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi. To symbol PKWiU dla usług opieki nad dziećmi i usług wyżywienia łącznie.

Czy taki niepubliczny żłobek otrzymujący w całości zapłatę za świadczone usługi, w tym usługi wyżywienia, przelewem na wskazany rachunek bankowy, jest zwolniony z obowiązku posiadania kasy rejestrującej i ewidencjonowania świadczonych dla wychowanków żłobka usług wyżywienia? Jak przedstawia się sytuacja, gdy to żłobek będzie zawierał umowę z firmą cateringową na dostarczanie posiłków dla dzieci, a jak – gdy umowę o dostarczenie posiłku dla dziecka do żłobka zawiążą z firmą cateringową jego rodzice?

Obowiązek prowadzenia ewidencji

Na podstawie art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przez sprzedaż rozumie się m.in. odpłatną dostawę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12920

Wydanie: 12920

Spis treści

Reklama

Zamów abonament