Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo powinno zapobiec też prawnym skutkom pandemii

10 lipca 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Aleksandra Tarka

Norma covidowa dotycząca możliwości przywrócenia terminu zawitego nie miała zastosowania tylko do przepisów prawa administracyjnego, ale też do prawa podatkowego.

Powoli zapominamy o pandemii Covid-19, z którą Polska i cały świat musiały się mierzyć przez długie miesiące. Ale spory wywołane przepisami wprowadzonymi w związku z zagrożeniami i licznymi obostrzeniami pandemicznymi często jeszcze czekają na swój finał w sądach. Kolejny z nich przesądził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 6 czerwca 2024 r.

Spóźniona deklaracja

Sprawa dotyczyła podatku od spadków i darowizn, ale ostatecznie wszystko rozbiło się o przywrócenie terminu, od którego zależy pełne prawo do zwolnienia podatkowego.

Z akt wynikało, że podatniczka 2 października 2020 r. otrzymała od swojej matki ponad 250 tys. zł darowizny. Pieniądze zostały jej przekazane w formie przelewu bankowego. Jednak zgłoszenie SD-Z2 o nabyciu kobieta złożyła dopiero 14 czerwca 2021 r., tj. ponad dwa miesiące po upływie 6-miesięcznego terminu, od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12920

Wydanie: 12920

Spis treści

Reklama

Zamów abonament