Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sterylizacja wbrew konstytucji

10 lipca 2024 | Rzecz o prawie | Mateusz Mikowski

Nieistniejące już prawo, którego stosowanie doprowadziło w Japonii do przymusowej sterylizacji kilkunastu tysięcy osób, było niezgodne z konstytucją – orzekł japoński Sąd Najwyższy.

Wyrok ten otwiera ofiarom tych praktyk drogę do skutecznego ubiegania się o odszkodowanie. Od lat japońskie orzecznictwo jednolicie stwierdza, że prawo eugeniczne naruszało konstytucję. Nie było jednak zgody co do przedawnienia czynów popełnionych na jego podstawie.

W wydanym w ostatnich dniach wyroku SN uznał, że zasada przedawnienia po dwudziestu latach nie ma w tej sprawie zastosowania i nakazał wypłatę odszkodowań jedenastu osobom, które wniosły pozwy.

Na podstawie prawa eugenicznego sterylizowano w Japonii m.in. osoby z niepełnosprawnościami oraz obciążone schorzeniami genetycznymi. Celem było przeciwdziałanie narodzinom „gorszego potomstwa”. Przepisy te obowiązywały w Japonii w latach 1948–1996. W tym czasie sterylizacji poddano 25 tys. osób, 16,5 tys. z nich zostało wysterylizowanych pod przymusem. Ostatni zabieg przeprowadzono w 1993 r.

Wydanie: 12920

Wydanie: 12920

Spis treści

Reklama

Zamów abonament