Sterylizacja wbrew konstytucji
Nieistniejące już prawo, którego stosowanie doprowadziło w Japonii do przymusowej sterylizacji kilkunastu tysięcy osób, było niezgodne z konstytucją – orzekł japoński Sąd Najwyższy.
Wyrok ten otwiera ofiarom tych praktyk drogę do skutecznego ubiegania się o odszkodowanie. Od lat japońskie orzecznictwo jednolicie stwierdza, że prawo eugeniczne naruszało konstytucję. Nie było jednak zgody co do przedawnienia czynów popełnionych na jego podstawie.
W wydanym w ostatnich dniach wyroku SN uznał, że zasada przedawnienia po dwudziestu latach nie ma w tej sprawie zastosowania i nakazał wypłatę odszkodowań jedenastu osobom, które wniosły pozwy.
Na podstawie prawa eugenicznego sterylizowano w Japonii m.in. osoby z niepełnosprawnościami oraz obciążone schorzeniami genetycznymi. Celem było przeciwdziałanie narodzinom „gorszego potomstwa”. Przepisy te obowiązywały w Japonii w latach 1948–1996. W tym czasie sterylizacji poddano 25 tys. osób, 16,5 tys. z nich zostało wysterylizowanych pod przymusem. Ostatni zabieg przeprowadzono w 1993 r.