Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatni dzwonek na wykup nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste

10 lipca 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Julia Resmer Aleksandra Sadownik

Do 31 sierpnia 2024 r. użytkownicy wieczyści zabudowanych nieruchomości mogą złożyć żądanie odpłatnego nabycia własności tej nieruchomości. Jednostka samorządu terytorialnego jest związana żądaniem o zawarcie umowy sprzedaży, jeśli spełnione są przesłanki ustawowe.

Blisko rok temu w życie weszła nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.g.n.), która wprowadziła m.in. możliwość uwłaszczenia wielu użytkowników wieczystych. Na podstawie nowelizacji użytkownicy wieczyści zabudowanych nieruchomości – w tym oddanych na cele inne niż mieszkaniowe – zyskali możliwość odpłatnego nabycia własności tej nieruchomości. Użytkownicy wieczyści muszą się jednak pospieszyć – zgodnie z art. 198g u.g.n. żądanie sprzedaży musi zostać złożone w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji, czyli do 31 sierpnia 2024 r.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu nowelizacji ustawodawca uznał za właściwe dążenie do systemowej eliminacji użytkowania wieczystego z polskiego porządku prawnego. W doktrynie od lat toczy się dyskusja nad słusznością i celowością utrzymania tej instytucji w systemie społecznej gospodarki rynkowej, opartej na własności prywatnej i zmniejszonym udziale własności publicznej. Nie bez znaczenia było także zapewnienie zgodności z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej.

Z obecnego rozwiązania mogą skorzystać przedsiębiorcy, którym dotychczas nie przysługiwał preferencyjny tryb uwłaszczenia w odróżnieniu np. od nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste na cele mieszkalne. Skorzystanie z uprawnienia do żądania sprzedaży nieruchomości będzie powodowało po stronie przedsiębiorcy konieczność rozliczenia pomocy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12920

Wydanie: 12920

Spis treści

Reklama

Zamów abonament