Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka część kraju, takie procedury przy wydawaniu pozwolenia na budowę

10 lipca 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Piotr Jarzyński

W trakcie postępowania o udzielenie pozwolenia na budowę organ musi m.in. zweryfikować ustalenia projektanta dotyczące obszaru oddziaływania obiektu i go samodzielnie określić. Bez tego nie ustali prawidłowo stron postępowania.

Przy wydawaniu decyzji o pozwoleniu na budowę występuje wiele problemów proceduralnych wynikających z rozbieżności interpretacyjnych oraz zmian prawa. Mówi się, że prawo budowlane jest prawem powiatowym, ponieważ jego wykładnia jest często lokalna i zmienna w różnych organach lub nawet związana z rotacjami urzędników. W artykule przedstawiam kilka wybranych zagadnień dotyczących uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, które są problematyczne dla inwestorów i projektantów.

Strony postępowania

Krąg stron postępowania w sprawie pozwolenia na budowę co do zasady definiuje art. 28 ust. 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (dalej: pr. bud.). Są nimi inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu.

Występują rozbieżności co do rozumienia, kim jest zarządca nieruchomości, stąd postuluje się wprowadzenie definicji do prawa budowlanego. Wskazuje się, że zarządcą nieruchomości w rozumieniu art. 28 ust. 2 pr. bud. jest podmiot, który uzyskuje prawo zarządzania nieruchomością cudzą w imieniu własnym i z wyłączeniem właściciela. Zdarzeniem prawnym skutkującym powstaniem zarządu nieruchomością może być zarówno umowa cywilnoprawna (np. umowa ustanawiająca zarząd nieruchomością, umowa ustanawiająca zarząd nieruchomością wspólną, ale też umowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12920

Wydanie: 12920

Spis treści

Reklama

Zamów abonament