Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Procedura nadmiernego deficytu nie wpłynie na samorządy

10 lipca 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Karina Knorps-Tuszyńska

Samorządy będą ograniczały deficyt, ale nie z powodu procedury nadmiernego deficytu, a z uwagi na to, że już są zadłużone – mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Jakie obowiązki i restrykcje czekają samorządy w związku z procedurą nadmiernego deficytu?

Nie ma jeszcze procedury nadmiernego deficytu. Na razie jest wniosek o jej zastosowanie wobec siedmiu krajów, w tym Polski. Jeśli procedura nadmiernego deficytu zacznie obowiązywać, to najwcześniej w przyszłym roku. Z racji, że poprzednia ekipa rządząca zostawiła nasze finanse w stanie dużego zadłużenia niezrównoważenia, jest szansa na to, że ten wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. A przypominam, że niezrównoważenie jest jeszcze przedłużone na kolejne lata, m.in. z uwagi na tzw. niebieskie czeki, które były wręczane samorządom. Na te czeki, wystawione w ramach tzw. Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład na 100 mld zł, nie ma żadnego pokrycia finansowego.

Do końca ubiegłego roku do samorządów trafiło z tego tytułu 24 mld zł, wynika więc z tego, że istnieje jeszcze 76 mld zł. Obietnice te były całkowicie bez pokrycia, ponieważ na realizację tych czeków emitowano kolejne obligacje, a czeki na rok, na który przypadały, nie były jeszcze wyemitowane. Co ważne, obligacje oznaczają po pierwsze deficyt, a po drugie dług. Obecny rząd zamierza się z tych obietnic w stosunku do samorządów wywiązywać, zatem zapisał w budżecie środki na ten cel.

Jaki wpływ będzie miała ta procedura na samorządy?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12920

Wydanie: 12920

Spis treści

Reklama

Zamów abonament