Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unikalny prejudykat

10 lipca 2024 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

Autystyczny uczeń otrzyma od szkoły zadośćuczynienie za brak wsparcia.

To szczególnie ważne orzeczenie Sądu Najwyższego dla uczniów z niepełnosprawnością – mówiła prawniczka i przedstawicielka pokrzywdzonego z organizacji Malmö Przeciwko Dyskryminacji Johanna Ingemarsson. Sąd bowiem skonstatował, że dziecko, które nie uzyskało jeszcze medycznej diagnozy, jest z powodu niepełnosprawności chronione ustawą antydyskryminacyjną. Jej zdaniem prejudykat umożliwi stawianie szkołom większych wymagań, co mają zaoferować dzieciom z podobnymi potrzebami jak uczeń, którego reprezentowała.

Sąd Najwyższy stwierdził, że szkoła jest zobligowana badać potrzeby uczniów i udzielać im wsparcia. Zgodnie z prawem bowiem uczeń nie musi mieć postawionej diagnozy, by otrzymać wsparcie, jeżeli taka potrzeba istnieje. W tym przypadku placówka nauczania doszła do wniosku, że uczeń potrzebuje szczególnych dostosowań do pracy szkolnej, jednak tego nie uzyskał przez pół roku. W efekcie często był nieobecny na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12920

Wydanie: 12920

Spis treści

Reklama

Zamów abonament