Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śmierć polityczna Morawieckiego

10 lipca 2024 | Rzecz o prawie | Maciej Gutowski Piotr Kardas

Orzeczenie NSA dotyczące wyborów kopertowych otwiera perspektywę pociągnięcia byłego premiera do odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 czerwca 2024r., III OSK 4524/21 prawomocnie przesądził, że decyzja prezesa Rady Ministrów z 16 kwietnia 2020 r. nakazująca Poczcie Polskiej przygotowanie wyborów prezydenckich w formie wyłącznie korespondencyjnej została wydana bez podstawy prawnej, z rażącym naruszeniem prawa, co uzasadniało stwierdzenie jej nieważności. Oznacza to, że polecenie nakazujące Poczcie Polskiej podjęcie działań zmierzających do przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r. wyłącznie w formie korespondencyjnej było bezprawne. Po pierwsze, nie było w ogóle wówczas możliwości przeprowadzenia powszechnych wyborów w trybie korespondencyjnym. Po drugie, wyłączna kompetencja do zlecenia druku kart wyborczych przysługiwała Państwowej Komisji Wyborczej. Po trzecie, decyzja nie miała podstawy prawnej ani uzasadnienia.

Sam przed sobą nie odpowie

W typowej sytuacji wyrok NSA byłby prejudykatem otwierającym drogę do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12920

Wydanie: 12920

Spis treści

Reklama

Zamów abonament