Kierunek gospodarki leśnej określi plan urządzenia lasu
Dopóki dany teren ujęty jest w planie urządzenia lasu lub w uproszczonym planie urządzenia lasu jako las, dopóty organy prowadzące ewidencję gruntów i budynków nie mogą dokonywać zmian powierzchni i granic lasu, które nie odpowiadałyby ustaleniom planu urządzenia lasu.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 530, dalej: u.o.l.) użyte w tej ustawie określenie „plan urządzenia lasu” oznacza podstawowy dokument gospodarki leśnej opracowywany dla określonego obiektu, zawierający opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej.
Według z kolei art. 6 ust. 1 pkt 7 u.o.l. uproszczony plan urządzenia lasu to plan opracowywany dla lasu o obszarze co najmniej 10 ha, stanowiącego zwarty kompleks leśny, zawierający skrócony opis lasu i gruntów przeznaczonych do zalesienia oraz podstawowe zadania dotyczące gospodarki leśnej.
Elementy planu
Ustawodawca wyjaśnił też, że – jak ustanowił w art. 18 ust. 4 u.o.l. – plan urządzenia lasu powinien zawierać w szczególności:
1. opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia, w tym:
∑ zestawienie powierzchni lasów, gruntów przeznaczonych do zalesienia oraz lasów ochronnych,
∑ zestawienie powierzchni lasów z roślinnością leśną (uprawami leśnymi) według gatunków drzew w drzewostanie, klas wieku, klas bonitacji drzewostanów oraz funkcji lasów,
2. analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
3. program ochrony przyrody,
4. określenie zadań, w tym w szczególności dotyczących:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta