Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przesunięć budżetowych nie można swobodnie dokonywać

10 lipca 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Marcin Nagórek

Wójt gminy nie może dokonywać przesunięcia w planie finansowym pomiędzy wydatkami bieżącymi a majątkowymi bez upoważnienia udzielonego przez radę gminy w uchwale budżetowej.

Dochody i wydatki gminy są ujmowane w ramach planu finansowego za pomocą podziałek klasyfikacji budżetowej: działów, rozdziałów i paragrafów.

Oznaczenia te, w postaci słowno-liczbowej, wynikają z przepisów rozporządzenia ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 513). Służą one identyfikacji zadań wykonywanych m.in. przez samorządy.

Przykładowo oznaczenie 921 ma związek z zadaniami z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego, zaś rozdział 92109 precyzuje, że chodzi o domy i ośrodki kultury, świetlice i kluby. Natomiast paragrafy budżetowe wyrażają co do zasady rodzaj wydatku. Na przykład § 430 to różne usługi, a §...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12920

Wydanie: 12920

Spis treści

Reklama

Zamów abonament