Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe przepisy podniosą prestiż? PAN ma wątpliwości

10 lipca 2024 | Prawo co dnia | Nadia Senkowska

Jeśli zmiany wejdą w życie kontrolę nad Polską Akademią Nauk przejmie minister nauki, a zdanie prezesa instytucji w kwestii wyboru kanclerza stanie się mniej wiążące.

Pozycja Polskiej Akademii Nauk ma zostać ugruntowana. Taki jest cel opublikowanych w wykazie prac rządu założeń projektu nowelizacji ustawy o PAN. Nadzór nad akademią sprawować będzie już nie premier, ale minister nauki. Zdaniem Stanisława Radowickiego, prawnika z kancelarii Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy – Adwokaci i Radcowie Prawni, samo przeniesienie nadzoru nie wpłynie na rangę czy pozycję instytucji. – Te wynikają bowiem nie tylko z przepisów samej ustawy o PAN, ale też m.in. z prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, które przyznaje PAN i jej instytutom uprawnienia istotnie pozycjonujące je w systemie szkolnictwa wyższego w Polsce – przypomina prawnik.

W opinii radcy prawnego Rafała Adamusa, prof. Uniwersytetu Opolskiego, wybitne osiągnięcia naukowo-badawcze nie są zależne od tego, kto nadzoruje jednostkę naukową, a to one budują rzeczywisty prestiż. – Oczywiście w wymiarze „dekoracyjnym” podległość prezesowi Rady Ministrów jest większym zaszczytem niż podległość ministrowi. Niemniej to kwestia raczej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12920

Wydanie: 12920

Spis treści

Reklama

Zamów abonament