Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Granice transferów na rzecz wspólników w spółkach kapitałowych

12 lipca 2024 | Biznes | Paweł Szumowski Krzysztof Libiszewski

Przepisy Kodeksu spółek handlowych o ochronie kapitałów własnych spółek definiują granice transferów na rzecz wspólników i akcjonariuszy spółek kapitałowych. Czy akcjonariusze prostej spółki akcyjnej mogą otrzymywać transfery ze spółki łatwiej niż wspólnicy i akcjonariusze pozostałych spółek kapitałowych?

Kontynuując omówienie zagadnienia transferów na rzecz wspólników w spółkach kapitałowych przedstawiamy drugą część artykułu, w której prezentujemy zasady umarzania udziałów i akcji, warunki wypłat wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia niepieniężne, działanie mechanizmów chroniących majątek prostej spółki akcyjnej, a także zasady zwrotu nienależnie wypłaconych transferów.

I) SPÓŁKA Z O.O. , SPÓŁKA AKCYJNA

1. Umarzanie udziałów/akcji

Kolejną, poza dywidendą, możliwością uzyskania przez wspólników albo akcjonariuszy wypłat z majątku spółki jest wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów/akcji. Wynagrodzenie stanowi substrat wartości praw majątkowych i korporacyjnych reprezentowanych przez umarzane akcje albo udziały.

Aby umorzenie udziałów/akcji było możliwe, konieczne jest uwzględnienie tej instytucji w umowie/statucie spółki, przy czym rekomenduje się zastrzeżenie stosownych postanowień umowy/statutu spółki już od początku jej istnienia, by w razie konieczności umorzenia udziałów/akcji nie było potrzeby ich następczego wprowadzania.

Powyższe ma szczególne znaczenie w przypadku spółki akcyjnej, w której przymusowe lub automatyczne umorzenie akcji może dotyczyć tylko tych akcji, które zostały objęte po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12922

Wydanie: 12922

Spis treści
Zamów abonament