Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa franczyzy – w jaki sposób określić wynagrodzenie?

12 lipca 2024 | Biznes | Anna Nowicka-Osuch

Opłaty bieżące stanowią istotną część wynagrodzenia za korzystanie z franczyzy. Mają one charakter świadczenia okresowego, który spełniany jest w ustalonych wartościach. Jak powinny zostać określone?

Od jakiegoś czasu pojawiają się informacje wskazujące, że do Kodeksu cywilnego ma być wprowadzony nowy rodzaj umowy dotyczący franczyzy. Prawne uregulowanie franczyzy miałoby skupiać się przede wszystkim na ograniczeniu możliwości powstawania sytuacji, w której jedna strona umowy nadużywa pozycję czy też relację względem drugiej strony, do czego zdaniem ustawodawcy dochodzi dosyć często. Z czasem zobaczymy czy wprowadzenie umowy franczyzowej do zbioru umów nazwanych rzeczywiście zostanie zrealizowane przez ustawodawcę, czy też pozostawi tę umowę w ramach bieżącej praktyki rynkowej, opierającej się na dowolnym ukształtowaniu tego zobowiązania przez obie strony (tj. w oparciu o ogólne zasady kodeksowe dotyczące swobody umów).

Aktualnie nie ma wprost przepisów odnoszących się do regulacji franczyzy. Pomimo tego, umowy franczyzowe stały się dość powszechne. Przykłady działalności opartej na umowie franczyzy możemy spotkać zarówno w usługach takich jak: działalność edukacyjna (szkoły językowe, szkoły tańca, kluby fitness, itp.), działalność restauracyjna, czy też w tzw. handlu (sklepy spożywcze, sklepy jubilerskie, meblowe, itp.) i wiele innych. Dlaczego jednak ustawodawca zainteresował się tą umową tak dalece, że chciałby narzucić pewne ramy prawne wprost w przepisach? Czy rzeczywiście są jakieś elementy umowy franszyzy, które powinny być skodyfikowane albo chociaż w podstawie z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12922

Wydanie: 12922

Spis treści
Zamów abonament