Nowa KRS raczej bez neosędziów w składzie
Sejm w piątek zdecyduje, jak będzie wyglądała KRS. Potrzebny będzie jeszcze podpis prezydenta.
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zgodnie ze stanowiskiem ministra Adama Bodnara opowiedziała się w czwartek za zakazem kandydowania neosędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. A to oznacza brak poparcia dla senackiej poprawki, w której przyjęciu minister brał udział. Teraz wszystko w rękach Sejmu.
Nie chcą, by tacy sędziowie kandydowali
Adam Bodnar, minister sprawiedliwości zaprezentował w czwartek na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości ostateczne stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie tej zmiany. Jest ono za odrzuceniem poprawki Senatu. A to oznacza, że sędziowie powołani na podstawie nowych przepisów nie mogliby kandydować do nowej KRS. Minister mówił m.in. o kilkuset wakatach czekających na sędziów (tylko 200 w sądach rejonowych). Ma świadomość, że odłożenie w czasie zmian w KRS spowolni nowe konkursy. Dlatego też zamierza iść do przodu, bez względu na zapowiedzi prezydenta.
Senacka wersja (z 32 poprawkami, w tym tą jedną najistotniejszą) trafiła do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka jeszcze 9 maja tego roku . Ta przesłała poprawkę do kolejnych ekspertyz. Chodzi o prof. Ryszarda Piotrowskiego, prof. Annę Rakowską, prof. Krzysztofa Woźniewskiego, prof. Jacka Zaleśnego, prof. Piotra Uziębło, prof. Jacka Potulskiego, prof. Artura...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta