Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wykorzystanie fragmentów filmów w memach jest legalne?

12 lipca 2024 | Biznes | Małgorzata Krawczyk

Tworzenie memów – czyli zabawnych obrazków z komentarzem – to popularna forma wyrażania siebie w internecie. Jednak przed opublikowaniem takiego materiału, szczególnie gdy pochodzi z filmu, warto zastanowić się nad kwestiami prawnymi, które się z tym wiążą.

Oto kilka kluczowych kwestii, które powinniśmy rozważyć, szczególnie mając na uwadze viralowość, czyli szybkie, niekontrolowane kopiowanie i przesyłanie lub wstawianie na kolejnych witrynach przez innych użytkowników sieci.

W doktrynie istnieje kilka poglądów na temat kwalifikacji prawnej memów. Niektórzy twierdzą, że mem internetowy może być postrzegany jako utwór samodzielny, z zapożyczeniami, inspirowany albo niesamoistny, jak utwór zależny lub przykład sztuki przywłaszczeniowej (appropriation art).

Prawa autorskie a filmowy mem

Filmy są chronione jako utwory audiowizualne. Zarówno całość filmu, jak i jego poszczególne elementy podlegają ochronie. Oznacza to, że twórcy filmów oraz właściciele praw (jak np. producent) mają wyłączne prawo do decydowania o tym, jak ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12922

Wydanie: 12922

Spis treści
Zamów abonament