Umowa wdrożeniowa systemu IT – problemy w praktyce
Jak konstruować umowę na wdrożenie oprogramowania? Czy w modelu umowy o dzieło, czy umowy o świadczenie usług?
Umowa wdrożeniowa systemu IT stanowi jeden z rodzajów umowy nienazwanej, to jest takiej która nie została wprost uregulowana w przepisach prawa. Brak uregulowania sprawia, że dokonując oceny umowy wdrożeniowej musimy sięgać do przepisów dotyczących innych rodzajów umów, starając się znaleźć te które najbardziej odpowiadają istocie umowy wdrożeniowej. Zależnie od przyjętej optyki kwalifikacja prawna umowy wdrożeniowej będzie inna. Kwestia ta nie jest jednak wyłącznie prawniczą rozrywką, gdyż zależnie od dokonanej kwalifikacji różnie będą prezentować się uprawnienia stron.
Odpowiedzialność wykonawcy
Konstrukcja stosunku prawnego powstałego wskutek zawarcia umowy wdrożenia oprogramowania na pierwszy rzut oka wydaje się prosta – zamawiający zleca wdrożenie programu komputerowego, wykonawca zaś przeprowadza prace wdrożeniowe. Z perspektywy zamawiającego umowa zazwyczaj jest zawierana w celu osiągnięcia konkretnego rezultatu – pozyskania programu komputerowego, z którego może swobodnie korzystać. W takim ujęciu, zamawiający nie płaci za same prace wdrożeniowe, lecz za ich skutek. Często jednak wielomiesięczne procesy pochłaniają czas i środki finansowe po jednej i drugiej stronie, zaś efekt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta