Najsamotniejszy naród świata
Co czwartemu Szwedowi powyżej szesnastego roku życia dokucza samotność.
Jeszcze do niedawna Szwedzi zwykli mawiać: „Samotnie jest się silnym”. Teraz powiedzenie uległo radykalnej modyfikacji i brzmi: „Samotnie nie jest się silnym”. Bo kwestia niedobrowolnej samotności staje się coraz bardziej dotkliwym problemem społecznym i coraz poważniej podchodzą do niego politycy. Jakiś czas temu samotność traktowano jeszcze raczej jako sprawę, z którą należy się uporać na własną rękę, nie myślano o rozwiązaniach „z góry”.
Bo jak tłumaczył szwedzki minister spraw socjalnych oraz komisarz ds. samotności w Światowej Organizacji Zdrowia Jakob Forssmed, wraz z wypieraniem ludzkich kontaktów w strukturze społeczeństwa, „erozji ulega kit go spajający”.
Robimy zakupy online, a jeżeli kupujemy w sklepie, to zachęca się nas do używania kas samoobsługowych. Sprawy bankowe załatwiamy digitalnie – wylicza minister. Wykorzystujemy usługi handlowe, przy których towar zostawia się przed dzwiami, by unikać kontaktów. U fryzjera z kolei możemy wybrać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta