Szpitale obawiają się wielomilionowych wyrównań
Zapadają kolejne wyroki w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek po zmianie przepisów w 2022 r. Kluczowe będzie orzeczenie Sądu Najwyższego, które ma być wydane w najbliższych miesiącach.
Ponownie na wokandę sądu pierwszej instancji trafią np. sprawy dotyczące wyrównań pensji dla pielęgniarek ze szpitala w Lesku. Wyrok w ich sprawie zapadł we wtorek, 13 sierpnia, w Sądzie Okręgowym w Krośnie (sygn. akt IV Pa 15/24). Podobnych sporów jest znacznie więcej. Powodem
jest chaos związany z wypłacaniem podwyżek dla pielęgniarek, do którego doszło od lipca 2022 r., po nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagradzania zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
– Zapisy ustawy są niejednoznaczne w kwestii wynagradzania – nie jest jasne, czy powinno ono zależeć od posiadanych kwalifikacji, czy od wymagań na danym oddziale – wskazuje Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.
Wskutek nowych przepisów niektórzy dyrektorzy szpitali degradowali pielęgniarki, kwalifikując je do grupy zawodowej zgodnej z wymaganiami dla poszczególnych stanowisk, a nie z posiadanym wykształceniem i kwalifikacjami. Tym samym w wynagrodzeniu nie miały uwzględnionych wyższych kwalifikacji niż te wymagane na danym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta