Budowa obiektów z większym udziałem drewna
Od 15 sierpnia 2024 r. rozszerzony został zakres zastosowania w budownictwie elementów drewnianych. Do jakich konstrukcji i na jakich warunkach można wykorzystać ten budulec?
Kontynuując proces porządkowania zasad budowy, a także usuwania rozbieżności interpretacyjnych w obowiązujących przepisach, minister rozwoju i technologii zdecydował o nowelizacji rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Celem nowelizacji wprowadzonej rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii z 9 maja 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2024 r., poz. 726; dalej: nowelizacja, rozporządzenie zmieniające) jest umożliwienie szerszego zastosowania elementów drewnianych przy wznoszeniu budynków oraz doprecyzowanie zagadnień związanych z usytuowaniem budynku na działce budowlanej.
Zmiany te będą miały wpływ na sektor mikroprzedsiębiorstw, małych przedsiębiorstw, na przedsiębiorstwa działające w obszarze związanym z projektowaniem budynków.
W założeniu rozszerzony zakres zastosowania w budownictwie konstrukcji z drewna ma pozwolić na rozwój oraz nowe możliwości dla wielu podmiotów. Regulacja ta obowiązuje od 15 sierpnia 2024 r. (zob. uzasadnienie projektu rozporządzenia: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//578/12376550/13003690/dokument655963.pdf; dalej: u.p.).
Nadzór budowlany
W związku z tym, że zadania związane z nadzorem budowlanym należą do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta