Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zwolnienie pracowników służby cywilnej było prawidłowe?

21 sierpnia 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Paulina Kosiewicz

Członkowie korpusu służby cywilnej, którzy ponad rok temu stracili zatrudnienie po złożeniu oświadczeń lustracyjnych, zaczynają wygrywać w sądzie.

Członkowie korpusu służby cywilnej utracili pracę w związku z wejściem w życie przepisów ustawy z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1195). Zgodnie z art. 11 ust. 1 tej ustawy członkowie korpusu służby cywilnej oraz urzędnicy państwowi i inni pracownicy (ustawa zawiera odesłanie do ustawy o służbie cywilnej i ustawy o pracownikach urzędów państwowych), którzy do dnia wejścia w życie niniejszego przepisu nie złożyli oświadczeń lustracyjnych, mieli obowiązek je złożyć w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu.

Stosunki pracy wygasły

Zgodnie zaś z ust. 2 tego przepisu stosunki pracy osób, o których mowa w ust. 1, które złożyły oświadczenie lustracyjne potwierdzające pracę lub służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracę z tymi organami, wygasły po upływie 15 dni od dnia złożenia oświadczenia lustracyjnego.

Powyższe przepisy stanowią więc podstawę prawną wygaśnięcia stosunku pracy. Ponieważ weszły w życie 27 czerwca 2023 r., od tej daty biegł termin 30 dni na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12955

Wydanie: 12955

Spis treści
Zamów abonament