Odzyskać cenny surowiec. To się opłaci wszystkim
Podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa i firm, wprowadzanie nowoczesnych technologii recyklingu, zwiększenie efektywności procesów przetwarzania odpadów czy rozwój rynku wtórnych surowców – to tylko część sposobów na wyższy poziom odzyskiwania odpadów z tworzyw sztucznych.
Warto takie rozwiązania wprowadzać, bo do 2035 r. Polska powinna osiągać 65-proc. poziom recyklingu odpadów komunalnych.
Dużo śmieci, wciąż nie za dużo odzyskiwanych
Jak wynika z danych GUS, każdy Polak wytwarza rocznie ok. 350 kg odpadów. I te wskaźniki powoli spadają. I na szczęście są znacznie niższe od wyniku statystycznego Europejczyka, który rocznie wytwarza aż 513 kg odpadów.
W ciągu roku każdy z nas przeciętnie wytworzył: 213 kg odpadów zmieszanych, 51 kg odpadów biodegradowalnych, 21 kg szkła, 17 kg odpadów wielkogabarytowych,15 kg papieru i tektury czy 14 kg tworzyw sztucznych. Ale z każdym rokiem rosną wskaźniki dotyczące recyklingu odpadów. W tym roku już 45 proc. śmieci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta