Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie mam pańskiego absolutorium i co mi pan zrobi?

21 sierpnia 2024 | Prawo co dnia | dr Michał Bieniak

Nikt nie przewidział znaczenia, jakie organy państwa, przede wszystkim KNF, będą przypisywać odmowie udzielenia absolutorium. Nikt nie przewidział też seryjnych i bezrefleksyjnych uchwał w spółkach Skarbu Państwa.

Ostatnio do opinii publicznej ponownie dotarło pojęcie absolutorium, wcześniej znane chyba wyłącznie managerom i prawnikom. Stało się tak przy okazji kolejnych odmów udzielenia absolutorium członkom organów spółek Skarbu Państwa z czasów rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Niewielu pamięta, że z podobną falą mieliśmy do czynienia w 2016 r., jednak skala zjawiska była wówczas znacznie mniejsza, co może świadczyć albo o wyższym poziomie managementu z czasów rządów koalicji PO–PSL, albo o większej skali mściwości obecnie rządzących, albo o obu jednocześnie.

Znaczenie tego pojęcia i sposoby walki z odmową absolutorium nie są jednoznacznie przyjęte w interpretacji prawa.

Nieoczywiste skutki udzielenia

Już same skutki absolutorium nie są oczywiste. Wydaje się, że lepiej jego naturę odzwierciedlało pojęcie skwitowania władz spółki z wykonywania przez nie obowiązków, obecne we wcześniejszym kodeksie handlowym (m.in. art. 221 pkt 1, art. 223 § 2 pkt 3). Absolutorium stanowi bowiem pewne potwierdzenie ze strony organu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12955

Wydanie: 12955

Spis treści
Zamów abonament