Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzekomi agenci w rządzie, czyli ryzyko ewentualnych zarzutów

21 sierpnia 2024 | Rzecz o prawie | Andrzej Paterek von Sperling

Beztroskie wypowiadanie się o naczelnych organach władzy państwowej jest szkodliwe nie tylko dla państwa polskiego, ale i jego obywateli.

Jest jeszcze parę osób u nas w rządzie, które są uśpionymi agentami obcego wywiadu” –stwierdził mjr Adam Zieliński, były oficer kontrwywiadu wojskowego, w rozmowie z publicystą internetowym, opublikowanej w internetowym kanale „Co nas czeka” (pod tytułem: SZPIEG - JAK SIĘ GO ŁAPIE? JAK WYGLĄDA SZKOLENIE? - mjr Adam Zieliński | Co nas czeka #10).

Mimo że, wbrew tytułowi nadanemu temu wywiadowi, nie można się dowiedzieć, w jaki sposób łapie się szpiegów, w rozmowie z majorem Adamem Zielińskim ujawniane są okoliczności istotne, bo dotyczące pracy i szkolenia kandydatów na oficerów kontrwywiadu. Autor tych wypowiedzi z wielką swobodą wyraża się o realiach życia w wojsku i polskim kontrwywiadzie. Uwagę przykuwa twierdzenie o istnieniu w polskim rządzie agentów obcego wywiadu. Wzbudza to konieczność przeprowadzenia prawnej analizy tego typu wypowiedzi, bo są one monitorowane i analizowane przez wywiady państw nie zawsze przyjaźnie nastawionych do Polski.

Doszło do przestępstwa?

Skoro bowiem były oficer kontrwywiadu wojskowego państwa będącego członkiem NATO twierdzi wprost (29. minuta wywiadu), że w rządzie są „agenci” obcych wywiadów, to albo ujawnia dane kontrwywiadowcze, albo szkaluje władze Rzeczypospolitej, a to oznacza, że popełnia:

∑ albo przestępstwo z art. 241 § 1 kodeksu karnego, bo bez zezwolenia rozpowszechnia publicznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12955

Wydanie: 12955

Spis treści
Zamów abonament