Ochrona sygnalistów – nowe obowiązki, wyzwania i szanse dla firm
Podmioty zobowiązane do wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych mogą posiłkować się wsparciem zewnętrznych doradców. Odpowiedzialność za prawidłowość tego procesu ponosić będą jednak zarządy firm.
Partner, dział zarządzania ryzykiem nadużyć, EY Polska
Sygnalista to dla wielu pracodawców słowo klucz tego lata. Stało się tak za sprawą opublikowanej pod koniec czerwca 2024 r. ustawy wdrażającej do polskiego porządku prawnego dyrektywę Unii Europejskiej (2019/1937) o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Choć regulacji tej należało się spodziewać, bo implementacja względem unijnego kalendarza opóźniona była już o dwa i pół roku, to dostosowanie do nowych przepisów w sezonie urlopowym nie jest jedynym wyzwaniem dla przedsiębiorców. Tysiące firm i jednostek publicznych będą musiały bowiem nie tylko stworzyć nowe procedury, lecz także zaplanować, jak sprawnie oraz skutecznie weryfikować zgłoszenia, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo i poufność danych zgłaszających.
Za brak lub niewłaściwe dostosowanie się do nowych przepisów organizacjom grożą sankcje, choć z perspektywy przedsiębiorstw kluczowego ryzyka można upatrywać w tzw. zgłoszeniach zewnętrznych lub ujawnieniach publicznych. Wdrożenie kanałów dla sygnalistów to również szansa na szybsze wyjaśnienie spraw i ograniczanie strat wynikających z nieprawidłowości, a także istotny element budowania kultury organizacyjnej oraz reputacji firmy.
Procedura zgłoszeń wewnętrznych
Ustawa o ochronie sygnalistów wprowadza szereg nowych obowiązków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta