Czy przesłanki zwrotu dotacji udzielonej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego można modyfikować w uchwale?
Zwroty dotacji mogą nastąpić tylko na warunkach określonych przepisami ustawy o finansach publicznych. Dodatkowe warunki związane z eksploatacją przyłączy można ująć w konkretnych umowach dotacyjnych z mieszkańcami.
∑ Czy w projekcie uchwały rady miasta ws. zasad udzielania dotacji na dofinansowanie kosztów budowy przyłączy do sieci kanalizacyjnej można wprowadzić zapisy przewidujące monitoring eksploatacji tych przyłączy, pod rygorem zwrotu dotacji, m.in. gdyby niewłaściwe je eksploatowano albo tego zaniechano? Gmina chce w ten sposób mieć możliwość weryfikacji wydanych środków we właściwy sposób.
Z kontekstu podanego stanu faktycznego należy wnioskować, że chodzi o dotacje udzielane na podstawie przepisów prawa miejscowego, tj. na podstawie uchwały przyjmowanej przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego na podstawie upoważnienia ustawowego z art. 403 ustawy Prawo ochrony środowiska. Zgodnie z nim finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej może polegać na udzielaniu dotacji celowej w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych z budżetu gminy lub budżetu powiatu na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta