Kto będzie musiał zapłacić podatek minimalny
Nawet osiągnięcie dochodu podatkowego przez podatnika w roku 2024 nie zwalnia go z potrzeby weryfikacji, czy w jego przypadku nie zaistniały przesłanki do zapłaty podatku minimalnego.
Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje minimalny podatek dochodowy (podatek minimalny). Co prawda podatek minimalny został wprowadzony do polskiego obiegu prawnego już od 1 stycznia 2022 r., ale stosowanie przepisów podatkowych w tym zakresie zawieszono do 31 grudnia 2023 r. Regulacje prawne dotyczące podatku minimalnego zostały zawarte w art. 24ca ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).
Na kim spoczywa obowiązek zapłaty?
Podatek minimalny dotyczy, co do zasady, spółek będących podatnikami w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT oraz podatkowych grup kapitałowych, a więc tych spółek i podatkowych grup kapitałowych, które mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym spółki z o.o., spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne, spółki akcyjne, spółki jawne (których wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne), a także podatkowe grupy kapitałowe mogą zostać objęte skutkami nowo obowiązujących regulacji. Podatek minimalny może mieć także zastosowanie do spółek zagranicznych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski, które prowadzą na terytorium Polski działalność poprzez zagraniczny zakład podatkowy.
Obowiązek zapłaty podatku minimalnego powstaje w dwóch przypadkach:
1) gdy podatnik za dany rok podatkowy poniesie stratę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta