Po dniu układowym nie można zmieniać statusu starych wierzytelności
Zabezpieczenie lub dobezpieczenie wierzytelności dokonane po dniu układowym na mocy czynności prawnej dłużnika byłoby nieodpłatnym, wyraźnym uprzywilejowaniem wierzyciela nowo zabezpieczonego oraz pokrzywdzeniem pozostałych wierzycieli.
Czy w postępowaniu o zatwierdzenie układu po dniu układowym można w drodze czynności prawnej dłużnika zabezpieczyć lub dobezpieczyć np. hipoteką lub zastawem na składnikach mienia dłużnika wierzytelność powstałą przed dniem układowym? Zagadnienie to nie zostało uregulowane wprost w przepisach. Rozwiązanie tego dylematu prawnego wynika jednak z regulacji ogólnej.
Równe traktowanie wierzycieli
Zasada pari passu (równego traktowania wierzycieli) jest fundamentalną zasadą postępowania restrukturyzacyjnego. Wierzytelność zabezpieczona hipotecznie na mieniu dłużnika ma status wierzytelności uprzywilejowanej w każdym postępowaniu regulowanym przepisami prawa restrukturyzacyjnego. Należy postawić tezę, że zabezpieczenie rzeczowe wierzytelności powstałej przed dniem układowym może być ustanowione przez czynność prawną dłużnika tylko ex ante, czyli przed dniem układowym (por. art. 151 ust. 2 p.r.). Z dniem układowym powstaje bowiem swoisty „stan gry”, który stwarza wspólne reguły postępowania dla dłużnika i ogółu wierzycieli. W konsekwencji nie jest możliwe partykularne (dwustronne)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta