cPPA: Dekarbonizacja biznesu napędzana zieloną energią
Korporacyjne umowy na zakup energii ze źródeł odnawialnych mogą wesprzeć realizację strategii dekarbonizacji oraz spełniania wymogów w zakresie raportowania zrównoważonego rozwoju.
Myślący o odnalezieniu się wśród meandrów zielonej transformacji biznes ma do wyboru dwie główne ścieżki. Może realizować minimalne wymogi prawne lub oczekiwania rynku, starając się ograniczać zmiany w dotychczasowym modelu biznesowym. Może również dostrzec dziejącą się na naszych oczach zmianę wizji odpowiedzialności biznesu za ludzi i środowisko i aktywnie wykorzystać procesy transformacyjne do zwiększenia odporności swoich modeli biznesowych na wyzwania przyszłości.
Jednym z czynników wymuszających zmiany niezależnie od podejścia przedsiębiorstwa są zapisy unijnej dyrektywy CSRD (Corporate Social Responsibility Directive). Dzięki poszerzeniu wymogu raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju oraz uznaniu ich za tak samo istotne jak kwestie finansowe rosnąć będzie presja nie tylko na ujawnianie informacji o wpływie biznesu na zjawiska społeczne i środowiskowe – w tym klimatyczne – ale również na redukowanie negatywnych oddziaływań na otoczenie. W przypadku wykorzystywania energii będzie to oznaczać konieczność dekarbonizowania zarówno własnych źródeł wytwórczych (zakres 1 emisji gazów cieplarnianych), jak i ograniczania śladu węglowego zakupionej energii (zakres 2).
Zakres narzędzi, które można wykorzystać w procesie proaktywnej zmiany, jest bardzo szeroki. Jednym z nich jest zakup energii w formule cPPA (Corporate Power Purchase...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta