Jakie są pułapki postępowania o zatwierdzenie układu
Postępowanie o zatwierdzenie układu oprócz zalet ma również wady, których dłużnicy często nie są świadomi. W szczególności nie służy ono do nieuzasadnionych prób zyskania umorzenia zobowiązań kosztem wierzycieli.
Postępowanie o zatwierdzenie układu jest obecnie najpopularniejszym postępowaniem restrukturyzacyjnym. Decyduje się na nie ponad 300 przedsiębiorców miesięcznie. Jest ono przedstawiane jako idealne rozwiązanie problemów ekonomicznych. Prawda jest jednak bardziej złożona, a decyzja o rozpoczęciu postępowania może okazać się dla dłużnika pułapką.
Postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU) zapewnia dłużnikowi znajdującemu się w trudnej sytuacji ekonomicznej (w stanie zagrożenia niewypłacalnością albo w stanie niewypłacalności) okres czteromiesięcznej ochrony majątku przed egzekucją oraz zakazu wypowiadania umów o podstawowym znaczeniu dla działalności. W czasie ochrony dłużnik ma trzy miesiące na przeprowadzenie głosowania nad układem i złożenie wniosku o zatwierdzenie układu. Całe postępowanie odbywa się przy wsparciu nadzorcy układu (z którym dłużnik zawiera umowę) i jest relatywnie tanie.
Powyższy opis brzmi bardzo zachęcająco, a przekaz w takim kształcie jest z reguły kierowany do przedsiębiorcy w kryzysie, który zachęcony plusami PZU decyduje się na restrukturyzację. Taka decyzja jest z reguły podejmowana na gorąco, bez oceny, czy restrukturyzacja jest najlepszym rozwiązaniem oraz czy PZU jest postępowaniem, które umożliwi dłużnikowi najskuteczniejszą restrukturyzację. W takich warunkach wspomniane plusy postępowania przesłaniają jego minusy i potencjalne skutki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta