Zaskarżenie uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej skargą pauliańską
Kwestionowanie uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej z użyciem actio pauliana ma istotne zalety z perspektywy ochrony wierzycieli. Budzi jednak wątpliwości na tle wynikającego z kodeksu spółek handlowych systemu zaskarżania uchwał zgromadzeń.
Skarga pauliańska (uregulowana w art. 527 k.c.) ma szerokie zastosowanie. Instrument ten odnosi się do wszelkich czynności prawnych prowadzących do uszczuplenia majątku dłużnika, a więc czynności rozporządzających i zobowiązująco-rozporządzających. Obejmuje zatem i czynności dwustronne, i jednostronne.
Jako czynności prawne hipotezie art. 527 k.c. podlegają także uchwały organów spółek, w tym uchwały zgromadzeń spółek kapitałowych, jeżeli zmierzają do wywołania skutków prawnych, a ich efektem jest pokrzywdzenie wierzycieli tej osoby prawnej.
Zastosowanie do spółek handlowych
Zastosowanie art. 527 k.c. do uchwał organów spółek wymaga uprzedniego rozważenia podstaw do jego zastosowania w myśl art. 2 k.s.h. Zgodnie z tym przepisem przepisy kodeksu cywilnego stosuje się do spółek handlowych w sprawach nieuregulowanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta