Dłuższy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków
Dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze tygodnia za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu – takie uprawnienie ma przysługiwać rodzicom hospitalizowanych wcześniaków i noworodków.
radca prawny, Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna
Zgodnie z obecnymi przepisami prawa pracy wszystkim pracownikom-rodzicom przysługują takie same uprawnienia rodzicielskie bez względu na to, czy ich dziecko urodziło się w terminie, czy przedwcześnie, jak również niezależnie od tego, czy dziecko po urodzeniu wymaga hospitalizacji. Do uprawnień tych zaliczają się: urlop macierzyński, urlop ojcowski, urlop rodzicielski oraz urlop wychowawczy.
Urlop macierzyński przysługuje w wymiarze od 20 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) do 37 tygodni (w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie). Urlop ten rozpoczyna się w dniu porodu albo najwcześniej sześć tygodni przed datą porodu – jeśli pracownica postanowi z niego skorzystać przed porodem.
W przypadku urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica może przerwać ten urlop po wykorzystaniu po porodzie ośmiu tygodni urlopu macierzyńskiego, i jego pozostałą część wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala.
Nowe uprawnienia
W Radzie Ministrów trwają obecnie uzgodnienia projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przewidującej dodatkowy urlop macierzyński dla pracowników – rodziców hospitalizowanych wcześniaków i noworodków. W uzasadnieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta